PIRLANTA FİYATLARI

PIRLANTA FİYATLARI VE 4C ÖZELLİKLERİ

     Bir pırlantayı değerli yapan şey hiç şüphesizki doğada ne kadar nadir bulunduğudur. Dışarıdan bakıldığında her pırlanta aynı görünsede, her pırlanta kendine özgü ve tektir. Aynı karatta iki pırlantanın fiyatlarının birbirinden farklı olmasının sebebi 4C özellikleridir. 4C , dünyanın en güvenilir gemoloji enstitüsü GIA tarafından 1930’ların başından beri bir pırlantanın değerini belirlemedeki en önemli incelemedir. 4C’nin açılımı cut(kesim), color(renk), clarity(berraklık) ve carat weight (karat ağırlığı) dir. Bir pırlantayı en özel gösteren detayı şüphesizki kesimidir. Kesimi ne kadar iyiyse ışığı yansıtması o kadar iyi olacaktır ve bu da pırlantanızın en güzel pırıltıyı vermesini sağlayacaktır. Tüm özellikler taşın kendi oluşumu sırasında meydana gelen kıstaslar olmasına karşın cut yani kesim insan eli değen tek kısımdır. 

     Pırlanta şekli (yuvarlak , kare , oval vb) ile pırlanta kesimi birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Pırlantanın kesimi hakkında ancak pırlanta alanında eğitim almış ya da değerli pırlanta ustaları yorum yapabilir. Pırlanta şekilleri demiş iken en yaygın kesim yuvarlaktır. Yuvarlak dışında  dikdörtgen kesim yani zümrüt kesim yada emerald kesim, damla kesim , kare yani prenses kesim , kalp kesim , oval kesim , cushion yani yastık kesim , radiant kesim , asscher kesim ve markiz kesimler bulunmaktadır. Pırlanta uzmanı Saul Spero tarafından pırlanta kullanan kadınlar üzerinde yapılan 25 yıllık araştırma sonucu kadınların seçtiği kesim şekilleri ile karakterleri arasında analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yuvarlak kesim tercih eden kadınlar ailesine bağlı, sakin ; Oval tercih edenler düzenli, fırsatları değerlendiren, yaratıcı ; kalp ise hassas, duygusal özelliklere sahip oluyor. Kare , emerald gibi dört köşeli kesimler disiplinli, dürüst ve muhafazakâr kadınlar tarafından tercih ediliyor. Markiz kesim daha çok dışa dönük, iş kadını, yaratıcı, saldırgan karakterdeki kadınlar tarafından tercih ediliyor.

     Color (renk) ise hoşlanılan tarza göre değişkenlik gösterebilir. 4C’lerin arasında tercihi kişisellik gösteren etkenlerin başında pırlanta rengi gelir. Pırlantanın rengi renksiz tonlardan beyaza oradanda sarıya doğru giderek değişkenlik gösterir. Nadir bulunan ve en renksiz olanlar D, E, F ve G olanlardır. Renksize yakın olan H ve I renkleri en çok tercih edilen renklerdir. Beyaz dediğimiz J ve alt  kategorilere doğru pırlanta sarı renge çalmaya başlar ve Z ‘ye kadar bu renkler sınıflandırılır. M renginden sonra  taşlar sarının farklı renklerini almaya başlarlar ve bu sınıftan sonra fancy renk olarak anılırlar. Clarity yani berraklık taşın fiyatını en çok arttıran kıstastır. Taşın içindeki kusurlara göre aynı boyuttaki iki taşın değerleri arasında çok büyük farklar olabilir. Mücevher mağazalarında pırlantalar tüm kıstasları açıklanarak satılır.  IF yada FL lekesiz , içi tamamen temiz olan taşlara denir ve bu sınıf en pahalı olandır. Pırlantanın içindeki kusur arttıkça fiyat buna bağlı olarak azalır.

     Pırlantanın berraklığı içindeki kusurların büyüklüğüne göre belirlenir. VS2 ve üstü sınıflarda bu kusurları çıplak gözle görmek imkansızdır. SI1 sınıfından sonra ancak çok dikkatli bakılır ise 0.50 ct ve üzeri taşlarda ufak lekeler görülebilir. Yine de bu lekelerin çoğu mikroskobik olduklarından çıplak gözle tam olarak ayırt edilemezler. 
Pırlanta ağırlık birimi karattır ve 1 karat 0.20 grama tekabül eder. Pırlanta alır iken fiyatların değişkenlik göstermesi aynı karat olmasına rağmen birinin diğerinde daha pahalı olması kesim, berraklık ve renk gibi diğer 4C karakterlerinin farklılığından kaynaklanmaktadır. 
Pırlanta fiyatları bir çok yerde aynı özelliklere sahip taşlar üzerinde de farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise herkesin fiyat politikasının firmasal olarak farklı olmasındandır. Türkiye pırlanta kullanım standartı H/SI2 dir. Louis Amour Pırlanta olarak tüm taşlarımızı madenden özel olarak seçer, 4C’ye uygun kestirir ve minimum H renk VS kalite pırlantaları müşterilerimize standart pırlanta fiyatlarının daha altında sunarız. Louis Amour Pırlanta olarak amacımız kaliteyi uygun fiyata vermektir. Tektaş pırlanta yüzük fiyatları bu bağlamda sitemizde ve mağazalarımızda diğer yerlere göre daha uygundur.