23.02.2017

Pırlanta denildiğinde akla ilk olarak yuvarlak bir görünüm gelir. Tabii, yuvarlak şeklin en bilinen ve popüler şekil olması normaldir ancak ya sıradanlıktan yana değilseniz? Farklı bir görünüm arıyorsanız, bunun için bir çok farklı kesim mevcuttur.

Bir pırlantanın şekli onun fiziksel formunu yansıtır ve her pırlantaın kendine özgü eşsiz görünümü ve özellikleri vardır. Şekli pırlantanın 4C'sinin bir parçası olmasa dahi, bu element pırlanta görünümünü bir hayli etkiler. Her pırlanta şekli, farklı özelliklere göre kesildiğinden dolayı ışığı farklı şekillerde yansıtmaktadır. Böylece her şekle kendine özgü kıvılcım ve parlaklık kazandırılır.

POPÜLER PIRLANTA ŞEKİLLERİ

Pırlantayı doğru seçmek çoğu kişi için zorluk teşkil eder. Umuyoruz ki, aşağıda sunduğumuz bilgiler sizlere temel bir anlayış sağlayarak, seçimlerinizde yol gösterici olacaktır. Louis Amour Pırlanta olarak, müşterilerimize en kaliteli pırlantaları sunmaya ve tüm Türkiye'ye online satış yapma işlevini elimizde tutmaya devam ediyoruz. Pırlanta mücevherat koleksiyonumuz, halihazırdaki geleneksel yuvarlak parlak kesimden veya oval pırlantalardan damla ve prenses şekilleri gibi fantezi şekilli pırlantalara kadar pırlanta şekli için birçok farklı seçenek sunuyor. Aşağıda, en popüler pırlanta şekillerinin ve özelliklerinin kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz.YUVARLAK PARLAK KESİM

Yuvarlak parlak kesim pırlanta, pırlantanın en popüler şeklidir. Pırlanta kesiciler, yüzlerce yıldır bu parlaklığı ve ateşi en üst düzeye çıkarmak için çalışıyorlar. Bu kesim 4C'de büyük bir esneklik sunarken, yuvarlak bir pırlantanın parlaklığını ortaya çıkarmak için daha üst kaliteler seçmek isteyeceksiniz. Louis Amour Pırlanta olarak tüm pırlantalarımızı özel olarak inceler, ışığı en iyi yansıtan yani kesimi en iyi olan pırlantaları müşterilerimize sunarız.
 

PRENSES KESİM

Prenses kesilmiş pırlanta, kesim şekli nedeniyle son derece parlatır. Hem kare hem de dikdörtgen şekilleri mevcuttur. Prenses kesim pırlantalarından çıkan renk ve ışıltı benzersizdir. Diğer pırlantaların renk ve ışıltısı ağırlıklı olarak merkezde gösterilirken, prenses kesim pırlanta ışıltılarını köşelerinin her birinde ayrı gösterir.
 

MARKİZ KESİM

Markiz kesim bir pırlanta, pırlanta boyutunu vurgulayarak karat ağırlığını en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir şekle sahiptir. Eşsiz şekli, daha uzun, daha ince el ve parmak etkisini yaratır. Bu pırlantanın taslağı, pırlantanın şeklinin ve görünümünün bir görüntüsünü sağlayan, boydan boya oranına göre belirlenir.
 

YASTIK KESİM

Bazen yastık kesim pırlanta olarak adlandırılan cushion kesimi, yastık görünümlü şeklinden adını alan zamansız bir kesimdir. Cushion kesim, parlaklığı artırmak için daha geniş fasetlere ve yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Yuvarlak ve kare hatları bir arada sergileyen bu kesim, antik cushion kesime dayanmaktadır.Aşkı ve romantizmi çağrıştıran cushion kesim yüzyıldan daha fazla süredir popülerdir. Kare ve dikdörtgen arasında değişen çeşitli şekilleri mevcuttur.
 

ZÜMRÜT KESİM

Zümrüt kesim, en popüler fantezi kesimlerin arasında yer alır. Bu kesim basamaklı bir yapıya sahiptir ve yuvarlak kesime göre daha az ışıltı verir. Zümrüt kesiminin dikdörtgen ve kare şekilleri mevcuttur.

Bu tür kesimde, berraklık büyük öneme sahiptir çünkü taşın tabla kısmı oldukça geniştir ve taşın içerisindeki izler çok daha belirgin olarak görülebilir. 

RADYANT KESİM

Benzersiz bir stil arayanlar için mükemmel olan, ışıltı saçan radyant kesim pırlantalar, yuvarlak bir pırlantanın parlaklığı ile zümrüt kesim çizgilerini birleştiren benzersiz şekilde düzeltilmiş köşeler sunar. Bu pırlanta kesiminin ışıltısı, diğer pırlanta kesimleriyle kombine edildiğinde mükemmel bir görüntü sağlanır.
 

DAMLA KESİM

Yuvarlak ve markiz kesimlerini birleştiren damla şeklindeki pırlantaların gözyaşı stili olağandışıdır. İnce damla şekli yumuşak ve narin bir görünüm oluştururken parmaklara ve ellere daha ince bir görünüm kazandıracaktır. Damla şeklinde pırlantalar maksimum parlaklık elde etmek için kesilir, bu nedenle mükemmel simetri aramak önemlidir. Bu kesim pırlantalar daha çok küpe ve kolyelerde tercih edilmektedir.
 

OVAL KESİM

Oval kesilmiş pırlantalar, modern bir bükülme ile klasik bir görünüme sahip! Diğer mücevheratlarla eşleşmeyi kolaylaştıran, nişan halkalarında, mücevheratın her çeşidinde popüler bir kesimdir. Yuvarlak parlak kesime benzeyen inanılmaz bir parlaklığa sahip, aynı zamanda uzun, ince kesimi ile parmaklarınızı vurgulama avantajına sahiptir. Oval kesim, aynı ağrılığa sahip yuvarlak pırlantaya göre daha büyük boy görüntüsü verir.
 

ASSCHER KESİM

Asscher kesim pırlantalar, benzer kesim tarzı nedeniyle genellikle zümrüt kesimi ile karıştırılıyor; Bununla birlikte tablası dikdörtgen yerine kare şeklindedir. Daha derin külah ve daha yüksek taç kısımları ile taşın merkezine doğru göz çekme özelliğine sahiptir.1920'lerin başında bulunan bu katlı kesim özellikle ünlüler arasında popülerlik kazanmaya başladı.