21.02.2017
Ne kadar harcamak istediğinizi bilin. Nişan yüzükleri söz konusu olduğunda baş döndürücü bir dizi seçenek ile karşı karşıya kalacaksınız. Akılda bir fiyat aralığı olur ve oldukça belirli parametrelerle pırlanta mağazalarına gider iseniz bütçenize uyacak doğru nişan yüzüğünü çok daha kolay bulabilirsiniz.
Sevgiliniz hali hazırda ne tür takılar kullanıyor? Daha klasik veya modern mi? Kadınsı veya sofistike mi? Gümüş veya altın mı tercih ediyor ? Parçaları daha narin veya tıknaz olma eğilimi mi gösteriyor ? Basit mi süslü mü? Bu tercihleri ​​göz önünde bulundurarak alışveriş yapmaya karar verin. Zaten sevdiklerine benzer bir şey satın alırsanız, yanlış yapamazsınız.
 
Yüzük boyutunu bilin. Eğer yüzük takıyorsa, zaten sahip olduğu birini ödünç alın. İç bir daireyi bir kağıt parçası üzerinde takip edin veya bir izlenim vermek için halkayı sabun çubuğuna bastırın. Pırlantacınız bu ölçüleri kullanarak yaklaşık yüzük boyutunu belirleyebilir. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüzden biraz daha büyük bir yüzük satın almanız her zaman daha iyi, çünkü yüzük boyutunu küçültmek onun boyunu büyütmekten daha kolaydır.
Pırlanta şeklinin ona uygun olduğunu billin. Evli hayatının her günü bu yüzüğü 24 saat boyunca takıyor olacak. Kot pantolondan, akşam giyimine kadar her şey ile uyması gerekecek. Onun şekil tercihinden emin değilseniz, klasik kurallara uymanız makul. Çoğu kişiye çoğu zaman hitap ederek klasikleştiler.
Mesela Emerald (Zümrüt) kesimi gibi daha az yüzü olan kesme stilleri, daha fazla netlik(berraklık) gerektirir.
Belli şekiller çok taşlı yüzüklerdeki diğer taşlarla daha özel bir tasarım oluşturabilirler. Yuvarlak, Oval ve Marquise hepsi kullanılan ve beraber güzel duran kesimlerdir. Damla ve kalp şekli daha zorlayıcıdır.
Örneğin, mobilyalarda temiz, modern çizgiler tercih ediyorsa, Zümrüt Kesim veya Prenses Kesim gibi Dikdörtgen veya Kare şekillerdeki aynı estetiğe iyi tepki gösterecektir. Geleneksele karşı eğilimi varsa, yuvarlak bir şekil tercih edin. Daha bohem kişiler ise Trilliant veya Marquise gibi olağandışı şekilleri tercih etme eğilimindedir.
Hangi Tarz Pırlanta Yüzük Almalısınız?
Nişan yüzüğü için en yaygın tarzlardan bazıları, tektaş pırlanta yüzük (üstte), üç taş pırlanta yüzük (ortada) ve fantezi pırlanta yüzüktür(altta).
Çeşitli kalıp, detaylar ve metal seçimleri olmakla birlikte, karşılaşmanız muhtemel dört temel türü vardır:
Tek taş pırlanta yüzük - Nişan yüzüğü olarak hala en popüler seçimdir.
Fantezi Pırlanta Yüzükler - Pırlantalar veya diğer değerli taşlar, orta taşın yanına ek parlaklık veya renk katar.
Üç Taş Pırlanta Yüzükler - Geçmiş için bir pırlanta, biri şimdiki zaman, diğeri geleceğe. Tipik olarak, orta pırlanta iki yan pırlantadan daha büyüktür.
Pavee (pah-vey) - Orta taş, ışıltılı ve daha büyük boyutlu illüzyon eklemek için küçük pırlantalarla çevrilidir.
Gerçek tasarıma gelince, yaşam biçimini ve belirli bir tarza ne kadar iyi uyacağını düşünün. Daha aktif veya açık alanlıysa, daha düşük profilli, daha az süslü, daha sağlam tektaş tarzında seçenekler arayın. Eğer daha giyimine özen gösteren bir kadınsa, daha yüksek bir karat, daha farklı kombindeki fantezi pırlanta yüzükleri ya da özel kesilmiş pırlanta yüzükleri tercih edebilirsiniz.
Satın alım yapmadan önce Louis Amour’un pırlanta uzmanları ile görüşüp tavsiyeler almayı ve Louis Amour pırlanta yüzük yelpazesini incelemeyi unutmayın :)