16.02.2017
Mücevher dünyasında en yaygın bilinen yanlışlarından biri, elmas ile pırlantanın iki farklı değerli taş olduğudur. Ancak elmas ile pırlanta, hammadde olarak aynıdır. 
Elmas, pırlantanın doğada bulunan ham halidir, madenin ismidir. Pırlanta ise elmasın zaman içerisinde oldukça popüler hale gelen kesim şekline verilen addır. Çoğu yabancı kaynakta pırlanta sözcüğü “brilliant cut diamond” yani “pırlanta kesim elmas” tanımını karşılar. Ülkemizde ise iki farklı madde olduğu algısı oluşmuştur.

Oysa ki, her pırlanta aynı zamanda bir elmastır...

Elmas, likit karbon atomlarının yüksek ısı ve yüksek basınç altında yerin derinliklerinde kristalleşmesiyle oluşan madendir. Pırlanta ise 1919 yılında, Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan kesim biçimine verilen isimdir. Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir ateş ve parlaklık vererek geri yansır. İngilizce’de “Brilliant” olarak bilinen bu kesimde, pek çok değişik biçim elde etmek mümkündür. Ancak, 57 yüzeyli yuvarlak kesim, en çok kullanılan kesimdir.
Elmasın kesim yüzeyi daha az ve alt kısmı düzdür. Pırlantanın ise kesim yüzeyi daha çok ve alt kısmı kubbe gibidir. Bu özellik, pırlantanın ışığı daha iyi yansıtmasını sağlar.
Işığı kabul etme ve yansıtma özelliği en yüksek madde olan Elmasın, ışıltısını ve ateşli yansıtma gücünü en iyi ortaya çıkartan kesim biçimi pırlanta kesim olduğu için, pırlanta zamanla elmasın önüne geçmiştir. Günümüzde, hem maddi hem de manevi olarak pırlanta, elmastan daha değerli kabul edilir.