19.02.2017
Tüm diğer değerli madenler gibi altın da tarih boyunca gücün, hükümdarlığın ve zenginliğin göstergesi olmuştur. Kral ve padişahların tahtlarını ve taçlarını süslemiş, değerini koruyarak günümüze kadar gelmiştir.
 
İlk olarak toprak yüzeyinde bulunduğu tahmin edilen altından yapılmış obje ve mücevherler ilk olarak M.Ö 3000 yıllarında Güney Irak’ta bulunmuştur. M.Ö 2000 yıllarında da Peru civarında, ilk altının takı, süs ve zıynet eşyaları bulunmuştur.    

Aztek ve İnka uygarlıklarının çok değer verdikleri, Yunanlılar, Asuslular ve Sümerler’in de takı yapımının yanı sıra vazo, kase gibi eşyalarda kullandıkları altını, tarihte ilk kez Mısırlılar para olarak kullanmışlardır. Altını alaşım olarak kullanmanın yanı sıra takı işlemeciliğini bilen Mısırlılar, altını şerit levhalar halinde keserek ilk kez para olarak kullanmışlardır. MÖ. 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve böylece ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.
 
Türkler için de önemli bir değer olan altın, Türk uygarlıklarında çoğunlukla devletin ve hükümdarlığın simgesi olmuştur. Altından kolye, yüzük ve küpe gibi takıların yanı sıra mızraklar yapan Türklerin, altın eşya üretimi Müslümanlığı kabul ettikten sonra azalmıştır.                    
       
Roma döneminde devlet borçlarını ödemek için kullanılan, 1800’lü yıllarda büyük altına hücum hareketlerine neden olan, daha sonra sanayi alanında da kullanılmaya başlanan altın, yüzyıllarca süren serüvenin ardından önemini yitirmeden bugüne kadar ulaşmıştır.
      
Günümüz ekonomik düzeninde önemli bir yeri olmasının yanı sıra, sosyal ve kültürel hayatımızda da vazgeçilmez olan altının tarihsel yolculuğunda adım adım…
 
MÖ-4000: Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı bölümlerinde ilk kez altın kullanıldı. 
MÖ-3000: Mısırlılar, altının diğer metallerle alaşımı ve yaprak şeklinde işlenmesi sanatında ustalaştı.
MÖ-1500: Şekel (miskal), Orta Doğu’da altının standart ölçü birimi olarak kullanılmaya başlandı.
MÖ-1091: Altın Çin’de bir para birimi olarak 
yasallaştırıldı.
MÖ-58: Jullius Caesar, Gaul’de (Fransa) Roma’nın borçlarını ödemek için yüklü bir miktar altına el koydu.
1100: Venedik, batı ve doğu arasındaki ticaret yolları 
üzerinde olması avantajıyla, dünyanın önde gelen altın pazarı haline geldi.
1511: İspanya kralı Ferdinand kaşifleri ‘Altın getirin!’ emriyle, batı yarı küreye yolladı.
1787: İlk Amerikan altın parası, Ephraim Brasher 
tarafından basıldı.
1833: Kuzey Carolina, ilk Birleşik Devletler altın hücumuna sahne oldu. Eyalet, 1828’e kadar Philadelphia’daki Birleşik Devletler darphanesinin tüm altın paralarının yapımına kaynak oldu.
1848: California altın hücumu, James Marshall’ın Amerikan Sacremento nehirlerinin birleşiminde, John Sutter’ın kereste fabrikasının yanındaki su yolunda ilk altın parçasını bulmasıyla başladı.
1850: Avusturalya Yeni Güney Galler’de altın buldu.
1886: Güney Afrika’da ilk altın bulundu.
1887: Glasgov’lu doktorlar Robert ve William Forrest ve kimyager John S. Mac Arthur siyanür kullanarak altın çıkartma patentini aldılar.
1896: İki altın arayıcı kuzey Kanada’daki Klondike nehrinde balık avlarken altın buldu. Alaska Yucon bölgesinin güneyinde daha fazla altın bulunduğu söylentileri sonrası 1898′de, 100 yılın son hücumu olan Alaska altın hücumu patlak verdi.
1900: Birleşik Devletler, para birimleri için altın standartlarını benimsedi.
1922: Kral Tutancomo’nun M.Ö (1352) mezarı, yaklaşık 1200 kg’lık tabutun ve yüzlerce altın objenin çıkarılabilmesi için açıldı.
1927: Fransa’daki tıbbi araştırmalar, altının romatizma tedavisinde değerli bir madde olduğunu kanıtladı.
1933: Başkan Franklin D.Roosevelt altın ihracını yasakladı. Altının dolarla değişimini durdurdu. Amerikan halkına sahip oldukları tüm altınları teslim etmelerini söyledi ve altına günlük fiyatlar belirledi.
1960: Kızılötesi yansımaları maksimize etmek üzere altın kaplı aynalar kullanılmak suretiyle lazer icat edildi.
1961: Modern madencilik Nevada Carlin Trend’de başladı. Bu Nevada’yı ülkenin en büyük altın madencilik eyaleti yaptı.
1969: Altın kaplı başlıklar aydaki astronotların gözlerini güneş ışınlarından korumak için kullanıldı. (Apollo 11′in aya inişi)
1970: Işık tarafından üretilen elektronları toplamak için altın kullanan aygıtlar icat edildi. Video kameralar da dahil olmak üzere yüzlerce askeri ve sivil aletlerde kullanıldı.