27.02.2017

Ünlü Christie's Müzayede Evi'nin Cenevre'de düzenlediği müzayedede bir yüzüğün üzerinde açık artırmaya sunulan pembe pırlanta, üç saat süren müzayedenin sonunda sadece bir kaç dakika içinde alıcı buldu. 

18 milyon İsviçre frangı açılış fiyatıyla satışa sunulan 16.09 karatlık pembe pırlanta yüzük 28,7 milyon İsviçre frangına (yaklaşık 83 milyon TL) satıldı. 

Yetkililer bu pırlantanın son derece nadir bir pırlanta olduğunu, 250 yıl içinde, bu tip 10 karat üzerinde olan sadece üç pembe pırlantadan biri olduğunu söyledi.

Hong Kong’lu milyarder emlak kralı Joseph Lau, 28.7 milyon İsviçre frangı ödediği nadide taşı yedi yaşındaki kızı Josephine için satın aldı.Christie’s’den şimdiye kadar açık arttırma ile satılan en büyük pembe pırlantayı satın alan Lau, 28,7 milyon İsviçre frangı ödediği bu pırlantanın adını  ‘Tatlı Josephine’ koydu.

Lau’nun daha önce de kızı için nadir mücevherler satın aldığı biliniyor.

Milyarder işadamının 2009 yılında yine mavi olan bir pırlantaya 9,5 milyon dolar ödediği ve buna ‘Josephine’in Yıldızı’ adını verdiği bildiriliyor.

64 yaşındaki Joseph Lau, 2014 yılında, ‘kumar cenneti’ olarak tanınan Makao (Macau) bölgesinde çok değerli bir yerde arazi satın almak için eski bir bakana rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.

Makao da Hong Kong gibi, Çin’e bağlı ancak yarı-özerk bir statüye sahip. İki yarı-özerk bölge arasında suçluların iadesine yönelik bir anlaşma bulunmadığı için Lau’nun bu cezayı çekeceği sanılmıyor.