26.02.2017

Hong Kong’lu milyarder Joseph Lau, 48.4 milyon dolar ödediği nadide taşı yedi yaşındaki kızı Josephine için satın aldı. Lau, 28.5 milyon dolarlık rekor fiyatla önceki gün de kızına müzayedede satılan en büyük pembe pırlantayı almıştı. Böylece Hong Kong’lu emlak zengini, kızı için iki günde Türk parasıyla 220 milyon harcamış oldu.

Emlak kralı Lau, Cenevre’de Sotheby’s müzayede evi tarafından düzenlenen açık attırmada satın aldığı pırlantaya “Josephine’in Mavi Ay’ı” adını verdi.

Kızı için bir önceki gün de rakip müzayede evi Christie’s’den şimdiye kadar açık arttırma ile satılan en büyük pembe pırlantayı satın alan Lau, 28,5 milyon dolar ödediği bu elmasın adını da ‘Tatlı Josephine’ koydu.

Lau’nun daha önce de kızı için nadir mücevherler satın aldığı biliniyor.

Milyarder işadamının 2009 yılında yine mavi olan bir elmasa 9,5 milyon dolar ödediği ve buna ‘Josephine’in Yıldızı’ adını verdiği bildiriliyor.

64 yaşındaki Joseph Lau, 2014 yılında, ‘kumar cenneti’ olarak tanınan Makao (Macau) bölgesinde çok değerli bir yerde arazi satın almak için eski bir bakana rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.

Makao da Hong Kong gibi, Çin’e bağlı ancak yarı-özerk bir statüye sahip. İki yarı-özerk bölge arasında suçluların iadesine yönelik bir anlaşma bulunmadığı için Lau’nun bu cezayı çekeceği sanılmıyor.